Swim Alberta Provincials - Meet Information

Over 500 swimmers will be participating at the long course provincial competitions which will be hosted in Grande Prairie and Medicine Hat.  The Southern Alberta Provincials will be hosted by the Alberta Marlin Aquatic Club from June 16-18, 2017.  The Northern Alberta Provincials host will be the Grande Prairie Piranhas and will run June 17-18, 2017.  Swimmers at both competitions will be racing for individual awards, aggregate awards and will also include draw prizes for event winners.  

Aggregate Award Winners

4x50 Champ - Female 4x50 Champ - Male

10 Kayla St. Pierre - OSC
10 Katie Graboski - CP
11 Kamryn Cannings - STSC
11 Devon Angus - CASC
12 Danica Glamuzina - OSC
12 Kate MacLean - KSC
13 Delany Lehman - RDCSC
13 Shayla Zielke - CASC

11 Cooper Waddle - RDCSC
11 Kadin Werner Enns - CASC
12 Adam Vitko - GPP
12 Addison Butler - CASC
13 Monyo Maina - OSC
13 Jaiden Riddell - WAVES
14 Alexandr Lapshin - OSC
14 Isaac Fletcher - LASC
4x100 Champ - Female 4x100 Champ - Male

10 Kailee Crane - EKSC
10 Sidney Stewart - UCSC
11 Kamryn Cannings - STSC
11 Emily Bugbee - UCSC
12 Katie Clayton - OSC
12 Teagan McKenzie - UCSC
13 Catherine Minic - GPP
13 Kaiya Robertson - CASC

11 Cooper Waddle - RDCSC
11 Kadin Werner Enns - CP
12 Adam Vitko - GPP
12 Nathan Wong - NCSA
13 Monyo Maina - OSC
13 Jaiden Riddell - WAVES
14 Alexandr Lapshin - OSC
14 Isaac Fletcher - LASC
4x200 Champ - Female 4x200 Champ - Male

10 Kailee Crane - EKSC
10 Olivia Leung - CWC
11 Maya Slee - FMSC
11 Montana Dobry - FSSC
12 Naomi Slee - FMSC
12 Kate MacLean - KSC
13 Catherine Minic - GPP
13 Sabrina Wang - UCSC

11 Cooper Waddle - RDCSC
11 Kadin Werner Enns - CASC
12 Cameron Chan - OSC
12 Addison Butler - CASC
13 Monyo Maina - OSC
13 Kameron Brill - UCSC
14 Jaden DeBruijn - RDCSC
14 Michael Schaan - NCSA
All Round Champ - Female All Round Champ - Male
11 Joraan Greber - GPP
11 Corah Wilson - CASC
12 Naomi Slee - FMSC
​12 Teagan McKenzie - UCSC
13 Catherine Minic - GPP
13 Sabrina Wang - UCSC

12 Michael Williams - EKSC
12 Yaseen Daoud - UCSC
13 Fynnigan Buhler - OSC
13 Dylan Tingley - UCSC
14 Ethan Welte - YAC
14 Apollo Hess - LASC

Live Results - NORTH / SOUTH